- повітря-вода;
- повітря-повітря
- вода-вода
- грунт-вода.
- Висока ефективність. Середні річні експлуатаційні витрати вдвічі менші за використання газового котла. Якщо порівнювати з електричними котлами, різниця витрат може досягати коефіцієнта 4.
- Можливість роботи з усіма джерелами розподілу тепла: радіаторами, теплою підлогою, фанкойлами, ГВП.
- Робота в режимі опалення взимку та охолодження влітку
- Широка можливість керування різними контурами в системі опалення: опалення басейну, захист від легіонели, нагрівання бака ГВП, керування насосом рециркуляції, керування температурою теплої підлоги в погодозалежному режимі.
Переваги теплових насосів “повітря-вода” перед іншими типами теплових насосів
- Простота установки (не потрібно проводити великі земляні роботи)
- Менші капітальні витрати порівняно з тепловими насосами «вода-вода» та «грунт-вода»
- Простота в експлуатації та обслуговуванні.
Недоліки теплових насосів “повітря-вода”
- Нижче показник СОР (Coefficient of Performance) – перетворення споживаної електричної енергії на теплову – у порівнянні з тепловими насосами “грунт-вода”
2. Зменшення COP та потужності обладнання залежно від падіння зовнішньої температури. Тобто, чим нижча температура на вулиці, тим менше співвідношення електричної енергії, що витрачається, до теплової, яка отримується.
%
В середньому нижче показник COP в порівнянні з грунтовими тепловими насосами
Принцип роботи теплового насосу “повітря-вода”
Джерелом для роботи теплового насоса є низькопотенційне тепло навколишнього середовища, в даному випадку – повітря.
Етап 1. Вентилятор, який знаходиться у зовнішньому блоці, спрямовує повітря на теплообмінник випарника. Усередині теплообмінника знаходиться фреон, температура якого завжди менша, ніж температура зовнішнього повітря, навіть коли на вулиці -20. Таким чином, ми завжди “забираємо” тепло з повітря.
Етап 2. Фреон надходить у компресор теплового насоса, де дуже сильно стискається – в такий спосіб підвищуючи свою температуру.
Етап 3. Після цього фреон надходить у теплообмінник конденсатора, де віддає своє тепло на систему опалення, тим самим охолоджуючись.
Етап 4. Останній етап – попадання фреону в дросель-клапан, після чого тиск фреону значно падає, тим самим знижуючи температуру. Холодоагент повторно готовий відбирати тепло із зовнішнього повітря.
Застосування та особливості проектування систем опалення на базі теплових насосів “повітря-вода”
Головний показник, на який варто звертати увагу при підборі та проектуванні теплового насоса “повітря-вода” – зниження його потужності та СОР при зниженні температури зовнішнього середовища. А, як ми знаємо, що нижча температура на вулиці – то більше тепла необхідно для нашого будинку. Тому при підборі обладнання даного типу є кілька важливих правил:
1. Вибір точки бівалентності. Точка, при якій максимальна потужність теплового насоса дорівнює тепловій потребі будівлі. Це означає, що якщо температура за бортом опускається нижче за точку бівалентності, тепловий насос не впорається з навантаженням на опалення будинку. Для цього необхідно буде додаткове джерело енергії. Щоб тепловий насос був одночасно і ефективним у період експлуатації і не вимагав високих витрат на етапі купівлі обладнання, потрібно підбирати тепловий насос на -7 ° С зовнішньої температури (точка бівалентності -7 градусів). Середня температура за опалювальний період у Києві та Київській області -1.1°С, це означає, що тепловий насос сам, без додаткових потужностей, буде на 95% справлятися з навантаженням на опалення. А решта часу (5%), коли температура на вулиці падає нижче -7°С, підключається додаткове джерело тепла – газовий або електричний котел. Таким чином ми не переплатимо при покупці теплового насоса і досягнемо максимальної ефективної роботи.
3. Встановлення додаткових елементів для гарячого водопостачання. Якщо Ви хочете використовувати тепловий насос для охолодження будинку в літній період, рекомендується встановлювати сонячні колектори для підігріву бака ГВП. Без них тепловий насос постійно перемикатиметься в режим тепло/холод і залишатиме на тривалий період будинок без холоду.